نرم افزار طراحی اتوماتیک سوله، سوله پرداز:

سوله پرداز نرم‌افزاری توانمند برای عملیات تحلیل و طراحی سوله‌ها است. اولین نرم‌افزاریست در دنیا که به‌صورت تخصصی برای این عملیات ساخته‌شده است. سوله پرداز این قابلیت را دارد که سوله‌های چنددهانه با دهانه‌های مختلف، سوله‌های همراه با بچه سوله، سوله‌های دارای سقف قوسی و سوله‌های تک‌شیب را تحلیل و طراحی نماید. به‌علاوه قادر به تحلیل و طراحی سوله‌های دارای طبقه و ستون وسط نیز می‌باشد.

با این نرم افزار می توانید با سرعت و دقت، در کمتر از یک ساعت فایل های طراحی بر اساس بهینه ترین حالت با کمترین پرت ورق و همچنین نقشه های اجرایی سوله و دفترچه محاسبات آن را در اختیار داشته باشید. سوله پرداز نقشه‌های اجرایی را در نرم‌افزار اتوکد با تمامی جزئیات موردنیاز ترسیم و در دفترچه محاسبات کنترل‌های دستی مربوط به اعضا و جزئیات را انجام می‌دهد. سوله پرداز در آخرین ورژن نرم افزار، مدل سه بعدی سوله در تکلا را به خروجی های خود اضافه نمود.

ازجمله قابلیت بسیار کاربردی این نرم‌افزار تحلیل و طراحی سوله‌های دارای جرثقیل است. طراحی حماله و پل جرثقیل به دلیل پیچیدگی روابط و مشکل بودن مدل‌سازی آن نیازمند وقت زیاد است. مدل‌سازی دقیق حماله و پل جرثقیل در نرم‌افزار SAP برای شبیه بودن به حالت واقعی تبحر بسیار زیادی را می‌طلبد. نرم‌افزار سوله پرداز با استفاده از تجربیات مهندسین باسابقه در این امر و همچنین تحقیق و بررسی بسیار، در این زمینه بسیار توانا بوده و حماله و پل جرثقیل را در صورت انتخاب کاربر به‌صورت اتوماتیک و با دقت بالا طراحی می‌نماید. همچنین می‌توان به بارگذاری دقیق و بسیار آسان آن با نرم‌افزار اشاره کرد. بارگذاری سوله‌ها برای مناطق مختلف متفاوت می‌باشد و این امر به دلیل تفاوت بین بارهای برف و باد و زلزله شهرهای مختلف است. در سوله پرداز با انتخاب شهری که سوله در آن واقع خواهد شد نرم‌افزار به‌سرعت ضرایب مربوط به باد، برف و زلزله که مربوط به منطقه انتخاب‌ شده است را وارد کرده و به‌صورت اتوماتیک ‌بارها را بر روی مدل سوله قرار می‌دهد و با دقت بسیار زیادی کنترل می‌کند.

سوله پرداز تمامی قسمت‌های مربوط به سوله را تحلیل و طراحی می‌نماید به‌طوری‌که کاربر تقریباٌ از انجام هرگونه عملیات دستی و نرم‌افزاری بی‌نیاز خواهد بود.

ورودی‌های نرم‌افزار سوله پرداز دهانه، ارتفاع، طول، شیب سقف، تناژ جرثقیل سوله، بار پوشش سقف، فاصله بین قاب‌ها و ارتفاع دیوار و پداستال،  تنش مجاز خاک محل احداث و... می‌باشد؛

 

سوله پرداز

 

 

نرم‌افزار ابتدا به طرح پل جرثقیل می‌پردازد. برنامه ابعاد پیشنهادی خود را برای پل و حماله جرثقیل ارائه می‌کند و کاربر می‌تواند آن‌ها را تغییر دهد. کافیست کاربر مقادیر ضخامت و عرض ورق‌های بال و جان پل را تعیین کند و کلیک نماید و نتیجه را در چند ثانیه مشاهده کند (برنامه تنش خمشی و تنش برشی و خیز و کمانش موضعی پل را کنترل نموده و وزن پل را به دست می‌آورد و کاربر با سه چهار بار سعی به بهترین طرح دست پیدا می‌کند.) سپس نوبت به طرح حماله ها یا تراورس های جرثقیل می‌رسد که به طریق مشابه طرح می‌گردد.

 

سوله پرداز

 

در مرحله بعد، سوله پرداز SAP راهم در اختیار گرفته و سوله را به‌طور اتوماتیک در آن مدل و طبق آئین‌نامه مبحث ششم ایران بارگذاری می‌کند و آن را طراحی می‌کند. کاربر ابعاد بال و جان را برای تیر و ستون‌ها مشخص نموده و یک کلیک می‌کند تا برنامه ابعاد را به SAP منتقل نموده به اعضا نسبت دهد و بعد از تحلیل و طراحی در حالت دو بعدی و سه بعدی، نتیجه را به کاربر گزارش می‌کند.

 

 

 .سوله پرداز

 

پس کاربر می‌تواند تنها در چند دقیقه یک سوله را با دو یا سه پیشنهاد مدل کند و وزن‌ها و هزینه‌های آن‌ها را مقایسه کرده و بهترین طرح را انتخاب کند

سوله پرداز

نهایتاً محاسبات اتصالات، کف ستون ها و پی ها و معین شدن بهینه ترین حالت ممکن، نرم افزار خروجی های شامل: فایل های دو بعدی و سه بعدی مدل سوله در sap ، دفترچه محاسبات به صورت  فایل  word، نقشه های اجرایی در فایل auto CAD به صورت شیت بندی شده و فایل مدل سه بعدی تکلا را  به کاربر ارائه می دهد.

 

 

 

ضمناً سوله پرداز دارای آپشن کاهش حالت دورریز ورق نیز هست. بدین معنا که طول و عرض ورق‌های موجود در بازار به برنامه معرفی می‌شود تا برنامه کاهش دورریز ورق را نیز در طراحی لحاظ کند. یکی از موضوعات بسیار ضروری در طراحی سوله‌ها با توجه به تنوع ابعاد ورق‌های موجود در بازار مبحث طراحی بهینه است که طراحی سیستماتیک توسط نرم‌افزار سوله پرداز باعث به حداقل رسیدن دور ریز ورق‌ها و اتلاف سرمایه می‌گردد. همان‌طور که میدانیم یک سوله ممکن است ازنظر وزن کمترین وزن را داشته باشد ولی طرح آن مناسب تلقی نشود زیرا دور ریز ورق آن زیاد است. پس طراح باید علاوه بر سبک شدن مقاطع سوله دغدغه کاهش دورریز ورق را هم داشته باشد که سوله پرداز امکان این کار را برای کاربر فراهم می کند. پس از طرح سوله برنامه به طرح سایر اجزای سوله می‌پردازد و در چند ثانیه آن‌ها را طراحی نموده و برای آن‌ها دفترچه محاسبات و نقشه ارائه می‌کند. دفترچه محاسبات شامل موارد : مشخصات پروژه ،جزئیات بارگذاری ، اتصالات تیر به تیر و تیر به ستون  ، بادبندها ، سینه‌بندها، لاپه‌ها ، بادبندهای سقف و دیوار، ستون‌های باد و کنترل ضوابط کمانش موضعی ، پی سوله ، کنترل تنش خاک ، کنترل بلند شدگی ، طراحی کف ستون‌ها ، آنکر بولت ها و جرثقیل و حماله آن می‌باشد.

 اصولاً بسیاری از اجزای سوله مثل بادبندها و کف ستون‌ها و پل و حماله جرثقیل و ... به‌صورت دستی و با روش سعی و خطا طراحی می‌شوند یعنی یک مقدار اولیه توسط طراح برای مقاطع فرض و طی محاسباتی کفایت آن بررسی می‌شود. چنانچه مقطع مفروض قوی باشد در سعی بعدی مقطعی کوچک‌تر و چنانچه مقطع ضعیف باشد مقطعی قوی‌تر کنترل می‌شود؛ و آن‌قدر این چرخه (TRY & ERROR) بایستی انجام گیرد تا طراح به مقطع بهینه دست پیدا کند. به همین دلیل و چون هر بار عملیات سعی بسیار وقت‌گیر بوده و با محاسبات دستی روی کاغذ و به کمک ماشین‌حساب انجام می‌شود طراحان از ابتدا سعی را با مقطعی محافظه‌کارانه و با ضریب ایمنی بالا شروع می‌کنند تا حداکثر در سعی دوم به جواب قابل قبولی برسند. مثلاً برای طرح پل جرثقیل (که اغلب توسط مهندسان طراحی نمی‌شود و تجربی ساخته می‌شود) و یا طرح حماله های جرثقیل چند ساعت طول می‌کشد تا هر بار سعی به نتیجه برسد.

 

 

 

قابلیت‌های نرم افزار بطور خلاصه :

 • سرعت و دقت در طراحی
 • قابلیت ارزیابی و انطباق طراحی با آیین‌نامه‌های مصوب منطقه‌ای
 • قابلیت طراحی بهینه
 • طراحی سوله های تا ده دهانه مدل سازی انواع سوله  شامل سوله های با سقف قوسی، تک شیب، بچه سوله ی یک طرفه و دو طرفه،  ستون میانی، جرثقیل، طبقه و ...
 • مدل کردن کامل و دقیق سوله و بارگذاری در برنامه SAP 2000 به طور اتوماتیک ظرف چند ثانیه
 • طراحی به روش ASD و LRFD، بارگذاری بر اساس مبحث ششم ویرایش 1392 و آیین نامه 2800 و بر اساس استانداردهای(A.I.S.C[1]) ،.(M.B.M.A[2])
 • خروجی اتوماتیک نرم افزار قدرتمند TEKLA در کمتر از 5 دقیقه
 • طراحی پل جرثقیل (تک پل- دوپل )
 • طراحی حماله های جرثقیل (مفصلی – یکسره )
 • طراحی فونداسیون ها
 • کنترل تنش خاک ، تحت همه حالات بارگذاری
 • کنترل برش پانچ ، کفایت آرماتور خمشی ، برش یک طرفه ، UPLIFT و لغزش فونداسیون
 • کنترل ضوابط  b/t برای جلوگیری از کمانش موضعی
 • طرح اتوماتیک اتصالات سر به سر تیربه تیر –  تیربه ستون
 • امکان مدل سازی اتوماتیک حماله جرثقیل در برنامه SAP 2000
 • ارائه جدول دقیق و کامل وزن قطعات فولادی
 • برآورد وزن فولاد مصرفی پروژه ، وزن میلگرد و حجم بتن مصرفی و هزینه های تمام شده پروژه
 • ترسیم نقشه های اجرایی سوله به همراه نقشه های شاپ تیر و ستون
 • دارای حالت Lost Option برای کاهش دور ریز ورق،
 • کنترل تنش ها و جابجایی سوله توسط برنامه بر اساس آئین نامه فولاد و بارگذاری ایران
 • ارائه دفترچه محاسبات برای کلیه مراحل طراحی دستی
 • طراحی اتوماتیک بادبندهای سقف و دیوار ، ستون های باد و تیر نعل درگاه
 • طراحی اتوماتیک کف ستون ها (مفصلی – گیردار)
 • طراحی بولت ها و کف ستون گیردار تحت همه حالات بارگذاری
 • قابلیت طراحی مقاطع سوله به صورت خودکار
 • انتخاب مقاطع مختلف برای اجزای  سازه مانند تیرها، ستون هاو....
 • بارهای طراحی و ترکیبات بار: محاسبه پارامترهای بارگذاری مربوطه به صورت خودکار در هندسه سازه، بدون نیاز به محاسبات دستی جداگانه.
 • از دیگر مزایای این نرم‌افزار ارائه برآورد دقیق اقتصادی طرح است که قبل از اجرا کارفرما می‌داند چقدر باید هزینه کند و مقدار دقیق مصالح فولادی و بتنی و آرماتور و قالب‌بندی و پوشش سقف و دیوارچینی و. را در اختیار دارد. حتی گاهی می‌توان به این نتیجه رسید که مثلاً برای پوشش سقف یک سالن به عرض 30 متر استفاده از یک سوله تک دهانه با دهانه 30 متر مناسب‌تر است یا یک سوله دو دهانه با دهانه‌های 15 متری. مسئله‌ای که برآورد دستی آن چند روز زمان می‌برد.

مهم‌ترین نتایج استفاده از سوله پرداز:

 • بالا رفتن سطح ایمنی طرح‌های سوله به دلیل کاهش احتمالات خطا و دقت در محاسبات.
 • کامل بودن طرح برای اجرا و کیفیت طرح که اجرای سوله منطبق با طرح را ممکن می‌سازد (سوله پرداز نقشه‌های برش کارگاهی - شاپ تیر و ستون و مقاطع پل جرثقیل را هم ارائه می‌کند).
 • حداکثر صرفه‌جویی در زمان  طراحی پروژهای صنعتی
 • جلوگیری از هدر رفت مصالح و منابع (فولاد و بتن و ...) و ارزان‌تر تمام شدن احداث سازه‌های صنعتی و جلوگیری از هدر رفت منابع ملی.
 • قابلیت برآورد مصالح و هزینه و کاهش ریسک انجام یک پروژه به دلیل آگاهی از قیمت و منابع و مصالح لازم و شفاف‌سازی اجرای پروژه و کاهش اختلافات بین کارفرما و مجری پروژه هاو...

 

 


[1] American institute of steel construction

[2] Metal Building Manufaturere Association